Články

Máte článek nebo reportáž od vody, o kterou byste se chtěli podělit s ostatními rybáři? Pošlete nám Váš materiál na prispevky@carpservis.cz.

Rybaření na svazovkách

6.12.2011, autor: Jiří Rykr

Letošní sezóna, co se týče mého největšího koníčka, vlastně ještě ani nezačala, až na brzké jaro, kdy se mi podařilo ulovit jednoho krásného lysce. Poté už nastaly přípravy na příchod našeho miminka a v květnu se nám narodil syn Ondra. A jak to někdy bývá, toho času pro kaprařinu moc nezbývá. Pokusím se s vámi na několika řádcích podělit o mé poznatky ohledně ulovení kapra. Spousta rybářů si myslí, že ti největší kapři jsou nejchytřejší tvorové na naší zemi nebo že se kapr s váhou větší než třeba 15 kg nechá chytit jen pomocí nejdražšího boilie na trhu a s montáží, která není vůbec vidět. Nikdo ale nepřemýšlí o tom, že taky na té vaší vodě nemusí takový kapr plavat a že veškerá snaha může být úplně marná. Dalším faktorem je přesvědčit takové ryby, aby návnadu s důvěrou přijímaly, protože jim musíte přerušit potravní řetězec, na který jsou mnoho let zvyklé.

Sekej a pádluj!

29.4.2011, autor: Honza Slanina

Příjezd:Vltavská kaskáda, dílo, které vyráží dech a jistě skrývá nejednoho vysněného kapra, a právě tam směřujeme na týdenní lov, ačkoliv jsme zatím neměli nikdy možnost lovit na žádné z těchto tří přehrad. Díky dostupnosti internetu a zvláště pak google člověk posbírá pár informací, ale když přijede na místo, stejně je doslova fascinovaný pohledem na magickou krajinu okolo přehrady. Asi s hodinovým zpožděním dorážíme na záchytný bod, kde nám má ještě pomoct a dát pár rad Michal Stibor. Zaparkujeme auto a v dáli nad kopci sledujeme s úžasem, jak se žene neuvěřitelnou rychlostí bouře. Koukneme na správce areálu a ten s ledovým klidem říká: „Máte tak hodinu.“, a proto sundáváme loď.

Podívat se pravdě do očí

8.12.2010, autor: Jiří Rykr

Tímto článkem bych chtěl navázat na výpravu, která vlastně byla určená výhradně amurům, a jak to někdy bývá, nemůžete si určit, kterému druhu vlastně vaše nástraha zachutná. Na místo, které jsem měl určené pro lov amurů, se nastěhovalo kapří komando a každý závoz montáže po deseti i méně minutách znamenal dalšího kapra. Do doby, kdy bylo denní světlo, jsem to vydržel, potom mě únava přemohla a já jsem i druhý prut přemístil z druhého břehu na svou stranu, kde jsem měl nastražený prut na boilí z řady IQ-AZ. V poslední době se tady, na našich vodách stává , že boilí po několika hodinách zmizí a my máme celou dobu nastražené udice úplně zbytečně. Nevím, kolik rybářů se věnuje této problematice, ale mně osobně tento problém začal vadit. Tento problém jsem začal zkoumat podrobněji co se týče doby rozkladu, tak i co tento problém způsobuje. Už druhým rokem je mi v takových situacích velkým pomocníkem podvodní kamera, která vám s takovými problémy pomůže.

Touha po amurech

1.12.2010, autor: Jiří Rykr

Letošní sezóna se nemohla opět obejít bez pokusů o ulovení amura na našich svazových vodách. Touha po jejich ulovení je pro mne vwtší někdy, jak po po ulovení kapra. Teplota vody se vyšplhala na 25°C a ryby na některých revírech v této teplotě nepřijímají potravu námi nastraženou ve dne, ale mají o ní zájem pouze v noci. V tuto dobu vyrážím za amury, kteří se vyhřívají na hladině u potopených stromů a několik jich najdeme i v leknínových polích. Jedno už vím - a to je to, že pokud jdete na amura, raději si ho vyhlídněte a nečekejte na to, že vám okolo vaší nástrahy nějaký popluje a zrovna ji polkne. Při lokalizaci amurů je dobré, pokud svítí sluníčko, které vám pomůže k jejich pozorování a zároveň se amuři rádi vyhřívají na hladině, což tuto činnost výrazně usnadňuje. S lokalizací amurů mám docela problém, protože končím v práci po 16.00 hodině a k vodě se dostávám na některých místech pozdě a sluneční dopad na hladinu zakrývají stromy. Potom musíte na těchto místech trávit delší dobu a amuři se vám několika pohyby ukážou většinou na hladině. Jednoho jsem si vyhlídl letos v půli týdne a ve čtvrtek jsem na něj vyrazil.

Tři dny před a tři dny po

1.10.2010, autor: Jiří Rykr

Je půlka června, já mám svojí první letošní týdenní dovolenou. Domluvili jsme se s Lukášem, který měl ve stejný termín nahlášené volno. Jezdil jsem před touto výpravou testovat naše nové místo na Labi a po pár vycházkách mně toto místo očarovalo. Ne snad záběry, i když jsem zrovna první den okoval rybu o opuku nebo nějaký kámen, ale tím, jak kolemjdoucí a projíždějící na kole k nám byli milí a neslyšel jsem z jejich úst ani jedno slovo proti nám. Bylo to přesně ono, co jsem potřeboval po těch zkušenostech z jiných lokalit v letošním roce. Dokonce nám jeden chatař, který chodil za námi na kaprodrby, donesl vychlazené pivo ve dvoulitrové pet láhvi, což v těchto tropických vedrech bylo jako elixír života.

Tolerance a nebo konec rybařiny na svazových vodách

17.9.2010, autor: Jiří Rykr

O některých výpravách přemýšlím, zda se o nich raději nezmiňovat a nebo pozměnit některé skutečnosti. Nikdy jsem nemusel a nepsal lži a nesmyslné skutečnosti a ani nechci, ale v poslední době se nám stává, že sledovanost jak nás testerů, tak i jiných kaprařů je tak veliká , že se neschováte před nájezdy nesportovních rybářů a naháněčů trofejních kaprů, kteří mají pouze pět smyslů a ten šestý, který používá většina slušných rybářů, nám akorát škodí svým chováním. Někteří se u vody chovají, jako kdyby jim patřil celý svět a ničí vše, co jste považovali za kus přírody, která tam mnoho let vznikala a vy jste jí ctili a nikdy jste neporušovali slušné zacházení k ní za cenu pohodlí. Tímto mám na mysli i to, že i majitelé přilehlých pozemků u vody by se měli chovat k přírodě slušně jako například neházení posekané trávy do vody ,nevyvážení ovoce ke břehům našich řek s domněním, že si velká voda tento nepořádek uklidí a nebo například to kolik chatařů má uzavřenou odpadní jímku od WC, kuchyňky či koupelny. Tyto odpadní vody pouštějí do našich řek či ramen nebo písníků. Měli by si uvědomit i své chování k slušným rybářům a ne, jak to v poslední době vypadá, například s oplocováním, vyhrazováním míst, úmyslné provokace s nadávkami na rybáře, kteří mají jen slušný úmysl.

Ta naše povaha česká

3.9.2010, autor: Honza Slanina

Kaprařina je bezpochyby odvětví rybařiny, které zažilo za poslední roky největší boom a to v celosvětovém měřítku. I my jsme se stali součástí tohoto světa rybaření a to hned při jeho počátcích. Zavalení novými technologiemi a informacemi jsme se učili od našich zahraničních kolegů formou pokusů a omylů a začali vnímat vodní svět jiným pohledem. Bohužel ihned na počátcích se začala projevovat typická česká povaha léta pěstovaná totalitním režimem. A tak zatímco někteří šli cestou našich zahraničních kolegů, jiní bez váhání toho využili k vlastnímu obohacení s pocitem, že když za to platím, tak tam nic nenechám a ještě si přilepším. Léta plynou jak voda a vznikají první organizace snažící se informovat českou rybářskou veřejnost o křehkosti našeho vodního ekosystému a ukázat toto hobby jako sport, nikoliv jako obživu. Bohužel vše potřebuje svůj čas, který nám rychle ubývá a mezitím z našich svazových vod mizí trofejní ryby po stovkách. A není to jen v kaprařině. Český rybář se chová jak malé dítě, které dostalo do ruky zápalky, aniž by kdokoliv řešil následky, a díky tomu samozřejmě vznikají první velké požáry v podobě vydrancovaných vod.

Poděkování od přírody

11.5.2010, autor: Jiří Rykr

Loňskou sezónu jsem se věnoval z devadesátidevíti procent jen svazovým vodám a jezdil jsem na krátkodobé výpravy, abych raději pozoroval vodu a hlavně to, co v ní plave. Zmiňuji se o tom v tomto článku ještě jednou, protože opravdu není v silách člověka s běžnou dovolenou prochytat všechny revíry, které jsem navštívil a měl vytipované. Věděl jsem, že amury na některých místech můžu nachytat pouze v určitou dobu, a proto jsem to zkoušel i na jiných revírech, abych si potvrdil, jestli je to pravda. Po několika málo zkušenostech i na jiných revírech jsem dospěl k závěru, že to není o tom naházet do vody krmení a myslet si, že máme nad amury vyhráno. Opravdu nejlepší je vypozorovat jejich teritorium, a potom stačí i pár desítek minut k úspěchu.

Změna strategie

2.2.2010, autor: Honza Slanina

Každým rokem se na našem trhu vyskytuje spousta novinek - zaručených top výrobků, které mají umožnit ulovit vysněnou rybu - v našem případě kapra. Začíná to u návnad (boilies, pelety) přes různé dipy nebo smáčedla pokračující vlasci, co nejsou vidět, až po háčky dělané snad samotnými samuraji. O prutech a navijácích ani nemluvě. Je to samozřejmě dobře, že inovace těchto výrobků pokračuje, avšak je potřeba použít i tzv.selský rozum a nenalítnout na každou kachnu.