Extrudy v obalu a jejich využití v praxi

26.6.2018, autor: Jan Rybka

V nedávné době se mi dostala do ruky velmi zajímavá nástraha od firmy Carp Servis Václavík a to konkrétně extrudy v obalu v několika příchutích. Rád bych v tomto článku popsal jejich vlastnosti a použití v praxi, způsoby nastražení a jejich chování ve vodě a podobně.

Na první pohled vás tato nástraha upoutá barvou, vůní a lehkou houževnatostí. Jedná se o tzv. povrchově aktivní nástrahu, která ve vodním prostředí svým chováním a vůní dokáže rybu rychleji zaujmout než klasická ochucená extruda bez této jedinečné úpravy. Extruda ve vodním prostředí odpouští akraktory do svého okolí. Většina běžně prodávaných extrud je plovoucí. Některé z nich po určité době klesnou ke dnu nebo se rozpadnou. Touto speciální úpravou ale došlo k prodloužení trvanlivosti ve vodě a přitom zachování důležité vlastnosti extrud - vzlínavosti. Extruda se stala na pohmat měkkou a po vhození do vody se projasní. Všechny tyto aspekty přispívají k větší atraktivitě pro ryby. Ryby mají rády měkké a tak trochu oslizlé nástrahy. Ryba je navíc zvědavý tvor, takže projasnění a zvýraznění nástrahy ve vodě rovněž přispívá k rychlejší reakci ryb. Tato nástraha má na povrchu vrstvu z enzymaticky upravených živočišných bílkovin a díky tomu po vhození začne velmi intenzivně a dlouho tyto povrchově aktivní látky uvolňovat a tím lákat ryby. Jedná se o celoroční nástrahu. V chladnějším období roku se její výdrž a působení ve vodě ještě více prodlouží. 

Všechny již popsané vlastnosti této nástrahy se dají využít v praxi jako podpůrné i pro jiné druhy nástrah za předpokladu, že extrudu v obalu nakombinujete s nějakou jinou běžnou nástrahou, jako je například plovoucí nebo potápivé mini boilies 10-12 mm, peleta, červ, žížala atd. Díky houževnatosti a trvanlivosti můžete tuto nástrahu využít i při nastražení na vlas. Není nutné pouhé napíchnutí na háček a nahození do vody společně s krmítkem. Některé tyto varianty nastražení jsem si pro vás připravil na fotografiích u článku, kde jednotlivé možnosti nastražení uvidíte a určitě vás mohou napadnout ještě další. Jednou ze zajímavých variant, jak ještě prodloužit výdrž a atraktivnost nástrahy, je použití obalovačky z kuchyně Carp Servis Václavík. Tím zachováte atraktivnost povrchu nástrahy. Obalovačka se pozvolna rozpustí a dojde k prostupování atraktorů ze samotné extrudy v obalu. Tím docílíte maximální dráždivosti a lákavosti pro ryby. Při kombinovaném nastražování si dejte pozor na posloupnost nástrah na vlasu. To znamená, kterou z nich dáte na vlas jako první a kterou navléknete hned za ní. Vždy se snažte na vlas nejdříve navléknout extrudu v obalu oblíbené příchutě a až za ní navlékněte mini boilies nebo peletu. Ptáte se proč? Protože extruda, i když je speciálně upravena a její trvanlivost prodloužena oproti jiným vyráběným extrudám, pořád je to extruda s omezenou trvanlivostí oproti boilies nebo peletě, která vám vydrží nastražená déle než extruda. Proto když by se stalo, že například drobnější ryby vám udolají rozmočenou extrudu na vlasu, stále vám zůstane nastražená peleta nebo boilies a nebudete bez šance na ulovení ryby. Na prázdný háček se chytá velmi špatně, jak všichni dobře víme. Nebojte se s extrudami v obalu experimentovat a zkoušet různá nastražení. Tím maximálně využijete jejich speciální úpravu a zvýšíte efektivitu u vody. Na závěr vám přeji mnoho úspěchů, radosti s extrudami u vody a hodně krásných ryb.

Další z kapříků.S jedním z kaprů chyceným na extrudy v obalu.

Extrudy s obalovačkou.Extruda v obalu v obalovačce.

Extruda v obalu na různě dlouhém vlasu.Kombinace s boilies, peletou a nastražení 2 příchutí najednou.

Samostatné nastražení a kombinace se živou nástrahouExtruda po namočení - ve vodě byla nástraha 20 minut. Stále jako nová jen jasnější.

Čerstvá nástraha před namočenímExtrudy v obalu s methodmixem

Extrudy v obalu na dlani a jejich velikostExtrudy v obalu detail

Komentáře

Přidat komentář

Vyplňte všechna pole označená (*)

Komentáře

Diskuze neobsahuje žádné komentáře.